Latvijas kazkopji sākuši gatavot kazas piena saldējumu

Latvijas kazkopjiem šis gads ir bijis veiksmīgāks nekā iepriekšējais, aģentūrai BNS pastāstīja Latvijas Kazkopības biedrības valdes priekšsēdētāja Kristīne Piliena.

«Droši vien, ka šis gads ir bijis labāks, jo pieprasījums pēc produkcijas ir pieaudzis. Vienīgi mums kārtējo gadu pietrūkst piena, jo pieprasījums pēc [kazas piena] produkcijas aug un izskatās, ka nākotnē pieaugs vēl vairāk,» stāstīja Piliena, piebilstot, ka arī ārvalstīs pēc Latvijā ražotās produkcijas ir pieprasījums, tāpēc arvien vairāk kazkopjiem nākotnē būtu jāiesaistās biznesā, lai varētu sākt kazas piena produktu eksportu.

Vienlaikus viņa norādīja, ka citās valstīs ir pieaugošs pieprasījums arī pēc Latvijas vaislas dzīvniekiem. «Ārvalstīs ir pieprasījums arī pēc mūsu vaislas dzīvniekiem, līgumi tur ir noslēgti jau trīs gadus uz priekšu, tā kā arī kazu [Latvijā] trūkst un varētu būt vairāk. Pieprasījums pēc vaislas dzīvniekiem viennozīmīgi pārsniedz piedāvājumu par kādiem 30%,» sacīja biedrības vadītāja.

Pēc viņas teiktā, šogad Latvijā nav ienākuši jauni kazas piena produkcijas veidi, izņemot no kazas piena gatavotu saldējumu, pēc kura ir pieprasījums. Latvijas kazkopji šo saldējumu eksperimentālā kārtā prezentēs starptautiskajā izstādē Zaļā nedēļa 2015 Vācijā, kur būs iespējams izvērtēt, cik pieprasīts šis produkts būtu ārzemēs.

Kazkopju apgrozījums šogad nav palielinājies salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. «Apgrozījums varētu būt pagājušā gada līmenī, jo kazas piens saražots tādā pašā apmērā kā pagājušajā gadā. Pozitīvi ir tas, ka, aptaujājot mūsu saimniecības, trīs saimniecības 2015.vai 2016.gadā grib pāriet no mājražotāja uz ražotāja statusu. Tā ir pozitīva zīme, jo ejam attīstības virzienā,» teica Piliena.

Vienlaikus viņa sacīja, ka šogad kopumā kazas piena produktu cenas ir saglabājušās iepriekšējā gada līmenī. «Produktam cena īpaši netikta pielikta klāt, varbūt [cena palielinājās] par kādiem 20 centiem uz kilogramu [siera] degvielas un elektroenerģijas sadārdzinājuma dēļ,» piebilda Latvijas Kazkopības biedrības valdes priekšsēdētāja.

Viņa pastāstīja, ka kazas gaļas cenas šogad salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir palielinājušās, jo pēc gaļas ir liels pieprasījums, savukārt piedāvājums – diezgan mazs. «Zemnieki, kas gaļu pārdod, man ir teikuši, ka šogad kautķermeņu cena ir cēlusies par 50%,» sacīja Piliena, piebilstot, ka par spīti kazas gaļas cenas kāpumam Latvijā tā aizvien tiek pārdota krietni lētāk nekā citviet Eiropā.

Latvijas Kazkopības biedrība ir sabiedriska organizācija, kas dibināta 2006.gadā.