Prakses piemēri

Zinātne ir ļoti radoša darbības sfēra un nereti lielu atklājumu pamatā ir nevis gadu laikā krātas zināšanas, bet gan zinātnieka iedvesma un degsme nemitīgi tiekties pēc jaunām zināšanām un atklājumiem. Zinātnē īstā vieta ir latīņu teicienam – vārdi māca, bet piemēri aizrauj.

LATVIJAS NOZĪMĪGĀKIE IZGUDROJUMI

VEF Minox fotoaparāts1937. gadā Valsts Elektrotehniskā Fabrika (VEF) sāka ražot pasaulē pirmo miniatūro fotoaparātu VEF Minox. To izgudroja rīdzinieks Valters Caps. VEF Minox bija pilnīgi jauna veida fotoaparāts, kas pateicoties tā vienkāršībai un lietošanas ērtībai ne tikai veicināja amatieru fotogrāfiju, bet pavēra pilnīgi jaunas iespējas. Ar miniatūro fotoaparātu varēja iegūt attēlu, kas ir ass un dod labu kontrastu 20 cm attālumā. Tas padarīja to pievilcīgu slepeno dienestu aģentiem, kas jo īpaši slavināja to par spēju nofotografēt dokumentus ātri, bez īpašām tehniskām grūtībām un ar pirmšķirīgu kvalitāti. Minox radīšana un ražošana bija notikums ne tikai Latvijā, bet arī apvērsums pasaules fotorūpniecībā.1945. gada rudenī tika Vācijā tika nodibināts uzņēmums Minox Gmbh. Šis uzņēmums joprojām sekmīgi darbojas un attīstās, tādējādi padarot Valtera Capa izgudrojumu aktuālu vēl arī šodien dažādu Minox modeļu formā, uzsverot šī unikālā izgudrojuma diženumu.
Pretvēža preparāts Ftorafūrs50-ajos gados līdzās ķirurģiskajai ārstēšanai un radiācijas terapija ļaundabīgo audzēju ārstēšanai sāka izmantot arī ķīmijterapiju. Zinātnieki visā pasaulē meklēja iespējas radīt maz toksiskus pretvēža preparātus, kas neizraisītu nevēlamus blakusefektus. Sākot ar 1964. Gadu Organiskās sintēzes institūtā sākās bioloģiskās pārbaudes un jau tā paša gada decembrī institūtā notika pirmā ftorafūra sintēze.Ftorafūra klīniskās pārbaudes notika vienlaicīgi 26 PSRS klīnikās un Latvijā. Tās parādīja, ka preparātam ir augsta pretvēža aktivitāte, tas ir maztoksisks un neietekmē asinsrades sistēmu.Preparātu joprojām (ar dažādiem nosaukumiem) ražo vairāk kā 30 farmaceitiskās firmas Japānā, Amerikā u.c. pasaules valstīs un firma „Grindex” Latvijā, kas to ražo un eksportē jau vairāk kā 25.gadus.
Radiācijas kontūrsLatvija no 1961. līdz 1998. gadam, kā teica akadēmiķis J.Stradiņš, bija kodolvalsts. Kodolreaktora būvēšana un ekspluatācija bija saistīta ar daudziem oriģināliem risinājumiem un viens no izcilākajiem bija gamma radiācijas kontūra radīšana. Radiācijas kontūrs  – ierīce, kas neitronu enerģiju pārveido gamma staros – iemontēts reaktora korpusā.Radiācijas kontūrs sāka darboties 1963. gadā. Šāda tipa radiācijas kontūri vēlākos gados tika uzbūvēti arī citos pētnieciskos kodolreaktoros Gruzijā, Baltkrievijā, Krievijā, Korejā, Irākā, Lībijā un Bulgārijā. Radiācijas kontūru izmantoja, lai veiktu pētījumus radiācijas fizikā, radiācijas ķīmijā un radiobioloģijā, kā arī praktisku uzdevumu risināšanā.